روش صحیح استفاده از تابه سرامیکی

توسط پویان‌مهر

تابه سرخ کردنی سرامیکی

زمانی که شروع به استفاده از ظروف سرامیکی می‌کنید، دیگر از آشپزی با هیچ ظرف دیگری لذت نخواهید برد. ماهی‌تابه‌های سرامیکی یکی از بهترین ابداعات در ظروف آشپزی تلقی می‌شوند. می‌توانید به‌آسانی از این ماهی‌تابه‌های سرامیکی استفاده کنید. علاوه بر این، نگهداری و مراقبت از این ماهی‌تابه‌های سرامیکی آسان‌تر از همیشه است. افراد اغلب این ماهی‌تابه‌های سرامیکی را آینده‌ی دنیای آشپزی می‌نامند. امروزه ماهی‌تابه‌های سرامیکی نچسب بسیار پرطرفدارند. اگر از افرادی هستید که دوست ندارند زیاد به خرید بروند، خرید ماهی‌تابه‌ی سرامیکی بادوام ایده‌ای مناسب برای شماست. هیچ وقت از علاقه‌مند بودن به ماهی‌تابه‌های سرامیکی دلسرد نمی‌شوید!

نه‌تنها نگهداری و استفاده از تابه‌های سرامیک آسان است، بلکه استفاده از آنها برای سلامت شما و خانواده‌تان است و استفاده از روغن‌ اضافی را که موجب آسیب به بدنمان می‌شود به حداقل می‌رساند. انباشت زیاد چربی در بافت‌ها به همراه سبک زندگی بی‌تحرکانه عامل اصلی پرخطر برای چاقی است. چون ماهی‌تابه سرامیکی از مواد اولیه مرغوب مخصوص آشپزی ساخته شده است، شما را سالم و ایمن نگه می‌دارد. هیچ نوع دود سمی‌ای هنگام گرم کردن تولید نمی‌کند. همچنین در برابر خراشیدگی و دمای بالا مقاوم است. چه چیز دیگری در زندگی لازم داریم؟

اگر اخیراً ماهی‌تابه‌ی سرامیکی خریده‌اید، استفاده درست از آن برای دوام طولانی‌مدت می‌تواند گیج‌کننده باشد. در اینجا نکاتی چند درباره‌ی روش استفاده، مراقبت، شستشو، و نگهداری از ماهی‌تابه سرامیکی ارائه می‌دهیم. بیایید به جزئیات بپردازیم:

تمیز کردن اولیه اجباری است

حتی اگر ماهی‌تابه‌ی سرامیکی جدیدی خریده‌اید، مطمئن شوید که بعد از باز کردن بسته‌بندی کاملاً تمیزش کنید. در زمان حمل و بسته‌بندی محصولات، آنها با انواع مواد شیمیایی و گرد و غباری در تماس می‌باشند که با چشمان غیرمسلح قابل رویت نیستند. بنابراین، برای حفظ سلامتی‌تان، تمیز کردن تابه ضروری است. همچنین اگر می‌خواهید از ماهی‌تابه پس از چندین روز در جایی قرار داشتن استفاده کنید، باید تمیزش کنید. برای شستشوی درست و حسابی از مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده کنید. اگر روی ماهی‌تابه سرامیکی برچسب‌هایی وجود دارد، با خیساندنش به مدت چند دقیقه در آب آنها کنده می‌شوند.

حرارت دادن اولیه ماهی‌تابه سرامیکی

اکثر تابه‌های سرامیکی نیاز به حرارت‌دهی ندارند. اما برخی از تابه‌ها نیاز به حرارت‌دهی دوره‌ای دارند. بنابراین، وقتی تابه‌تان نو است، قبل از استفاده از آن برای نخستین بار حرارتش بدهید. برای حرارت‌دهی بعدی، بهتر است هر ۴ تا ۶ ماه آن را حرارت دهید. برای شروع تابه را بشوئید و خشک کنید. برای حرارت‌دهی تابه، از انواع روغن‌های حرارت‌دهی استفاده کنید و آن را با استفاده از دستمال کاغذی روی سطح تابه پخش کنید. تابه را روی اجاق قرار دهید تا گرم شود. پس از ۲ تا ۳ دقیقه گرم کردن، آن را از روی شعله بردارید و کناری بگذارید تا سرد شود. با استفاده از دستمال کاغذی، روغن‌های اضافی را پاک کنید. انجام هر ۴ تا ۶ ماه یک بار این کار عمری طولانی به ماهی‌تابه سرامیکی‌تان می‌دهد.

از استفاده از اسپری‌های روغن آشپزی اجتناب کنید

اسپری‌های روغن آشپزی در داخل‌شان جزئی اصلی به نام ماده شیمیایی آئروسل دارند. بنابراین، آئروسل ممکن است باعث آسیب به لعاب سرامیکی شود. خراب شدن لعاب سرامیکی باعث می‌شود تا ماهی‌تابه کارایی‌اش را از دست بدهد. همچنین لایه‌ای از روغن روی تابه می‌نشیند که خیلی به سختی از بین می‌رود. اگر نمی‌خواهید تابه‌‌ای سرامیکی با ظاهری کثیف و لایه‌ای از سوختگی داشته باشید، از روغن زیتون بکر در این تابه‌ها استفاده نکنید. مقدار کمی کره یا سایر روغن‌های آشپزی عملکردی ایده‌آل خواهد داشت. ‌

شستن با ماشین ظرفشویی اکیداً ممنوع!

برای تمیز کردن تابه‌های سرامیکی‌تان، شستشو با دست بهترین روش است. شستن اکثر ماهی‌تابه‌های سرامیکی در داخل ماشین ظرفشویی ایمن نیست. اما همیشه می‌توانید برچسب‌های روی تابه‌ها را برای روش‌های ایمن شستشو چک کنید. به این روش از تابه‌ خود در برابر خراش‌ها محافظت کنید.

از مواد ظرفشویی قوی استفاده نکنید

تابه سرامیکی تا زمانی کارایی خود را حفظ خواهد کرد که لعاب لایه سرامیکی از بین نرفته باشد. در غیر این صورت، وقتی لعاب شروع به از بین‌ رفتن می‌کند، و دیگر برای آشپزی مطلوب نخواهد بود. بنابراین، از مواد ظرفشویی قوی برای شستن تابه استفاده نکنید. یک محلول ظرفشویی ملایم به خوبی آن را تمیز خواهد کرد.

هرگز از لوازم آشپزی فلزی استفاده نکنید

از لوازم آشپزی فلزی در ظرف سرامیکی استفاده نکنید. حتی در ماهیتابه، ادوات فلزی تیز مانند چنگال، قاشق، کف‌گیر و چاقو ممکن است باعث خراش شود. اگر دائماً از آنها استفاده کنید، به زودی خصوصیات پخت ماهی‌تابه سرامیکی‌تان از بین می‌رود. استفاده از ابزار چوبی، لاستیکی، سیلیکونی و نایلونی برای این تابه‌ها مطلوب‌اند.

قبل از شستنش اجازه دهید خنک شود

قبل از اینکه بلافاصله پس از آشپزی تابه را در سینک بگذارید، مطمئن شوید که آن را ۲ تا ۳ دقیقه کنار بگذارید. این کار باعث سرد شدن تابه می‌شود. تغییرات شدید دمایی به لعاب آسیب می‌زند. بنابراین، از غذا لذت ببرید و بعداً آن را بشورید.

هرگز تابه سرامیکی خالی را روی اجاق رها نکنید

یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید با ماهی‌تابه‌ی سرامیکی انجام دهید، خالی رها کردن روی شعله گاز است. این کار نه‌تنها به لعاب آسیب می‌زند بلکه شکل ظرف را خراب می‌کند. لک‌های ناشی از این کار مقاوم هستند و از بین بردن‌شان بسیار دشوار است.

در استفاده از تابه سرامیکی دقت کنید

افراد از خرید تابه‌های سرامیکی به خاطر عمر کوتاه‌شان اجتناب می‌کنند. اما، استفاده و مراقبت صحیح از این تابه ماندگاریش را افزایش می‌دهد. مراقب باشید تا اتفاقی تابه‌تان نیفتد. با مراقبت استفاده کردن از آن باعث جلوگیری از خراش‌ها و ترک روی سطحش می‌شود.

مستقیماً از غذاهای یخ‌زده استفاده نکنید

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، تغییرات دمایی سریع کارایی‌اش را از بین می‌برد. بنابراین، قبا از اضافه کردن غذای یخ‌زده به محض خروج از یخچال، چند دقیقه صبر کنید تا دمایش افزایش یابد. وقتب دمایش به دمای اتاق رسید، می‌توانید آن را به ماهی‌تابه بیفزائید.

نتیجه‌گیری

تابه‌های سرامیکی یکی از بهترین انتخاب‌ها در بین ظروف است. این تابه‌ها برای خلق تجارب آشپزی ممتاز ساخته شده‌اند. بنابراین، اگر می‌خواهید از هیجان آشپزی خوشمزه و سالم لذت ببرید، برای یک باز در زندگی انتخابش کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (2 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 4 و 6 را محاسبه نمایید.