زیره چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

دانه‌های زیره که بارها به کابینت‌های ادویه اضافه می‌شوند، در واقع میوه‌ی خشکِ گیاه زیره هستند. با این حال، در دنیای آشپزی معمولا آن‌ها را به عنوان دانه می‌شناسند. اگر تا به‌حال نان چاودار خورده باشید، بدون شک طعم دانه‌های زیره را چشیده‌اید.

زیره‌ی آسیاب‌نشده درمقایسه با زیره‌ی آسیاب‌شده (پودر زیره)

گرچه اغلب از زیره‌ی آسیاب‌نشده استفاده می‌شود اما گاهی اوقات می‌خواهید طعم متمایز زیره را بدون خردشدنِ کلِ دانه منتقل کنید. در این مورد می‌توان از پودر زیره استفاده کرد. نوع آسیاب‌شده قوی‌تر است، بنابراین اگر دستورالعمل به یک قاشق چای‌خوری زیره‌ی آسیاب‌نشده نیاز دارد، سه‌چهارم قاشق چای‌خوری از پودر زیره را جایگزین ‌کنید.

زیره چه مزه‌ای دارد؟

دانه‌های زیره بسیار معطر هستند و طعم متمایزِ بادیان رومیِ ملایم دارند که به بسیاری از غذاها مقدار کمی طعم مطبوع و ملایمِ شیرین‌بیان می‌افزایند. دانه‌های زیره طعمی خاکی با مقدار اندکی طعم مرکبات و فلفل دارند.

آشپزی با زیره

از دانه‌ی زیره بیشتر در پخت استفاده می‌شود. زیره در بیشتر انواع نان چاودار و سودا وجود دارد و ماده‌ای سنتی در کیک دانه‌ای انگلیسی است. همچنین از دانه‌ی زیره برای طعم‌دادن به کاری، سوپ، سوسیس، سبزیجات و حتی لیکورها مثل آکواویت اسکاندیناوی استفاده می‌شود. از دانه‌ی زیره برای ترشی و نمکی‌کردن نیز استفاده می‌شود. دانه‌های زیره با سیر، گوشت خوک و کلم خوب ترکیب می‌شوند. از زیره می‌توان به روش‌های زیر استفاده کرد:

  • دانه‌ی زیره را به سالاد سیب‌زمینی یا سالاد کلم اضافه کنید.
  • مقدار اندکی را به هر نوع سس یا سوپ گوجه‌فرنگی اضافه کنید.
  • روی سیب‌‌زمینی بوداده یا سیب‌زمینی شیرین بپاشید.
  • با سس غلیظ پنیر مخلوط کنید.
  • روی سیب پخته‌شده بپاشید تا طعم آن بهتر شود.
  • زیره را به کلوچه‌های ترد یا کوکی‌های نان سودای ایرلندی اضافه کنید.
  • از زیره برای طعم‌دارکردن گولاش گوشت گاو یا برخی خورشت‌ها استفاده کنید.
  • به هر دستورالعملی که کلم داشته باشد اضافه کنید.
  • با گوشت خوک بریان یا گوشت خردشده استفاده کنید.

علاوه بر دانه‌، از برگ‌ زیره هم به عنوان یک سبزی، هم به‌صورت تازه و هم خشک استفاده می‌شود و آن‌ را درست مثل جعفری به سالاد، سوپ و خورشت اضافه می‌کنند. ریشه‌ی آن را هم مثل ریشه‌ی کرفس به‌عنوان یک سبزی می‌خورند.

چگونه دانه‌های زیره را برشته کنیم؟

دانه‌ی زیره برشته‌شده یک افزودنی خوش‌طعم به نان و سالاد است، اما مزه‌ی خاکیِ رازیانه و بادیان رومی تا وقتی دانه پخته یا خشک و برشته شود، ملایم است. برای برشته‌کردن دانه‌های زیره، یک تابه‌ی کوچک را روی حرارت متوسط بالا قرار دهید و دانه‌ها را به آن اضافه کنید. به مدت دو تا سه دقیقه یا تا زمانی که دانه‌ها معطر شوند آن‌ها را بپزید. تابه را از روی حرارت برداشته و بگذارید دانه‌ها خشک شوند. سپس آن‌ها را به غذاهای پخته‌ی مورد علاقه‌تان اضافه کنید.

جایگزین‌های زیره

زیره را می‌توان به عنوان جایگزین تعدادی از ادویه‌ها که از خانواده‌ی چتریان می‌آیند از جمله‌ی بادیان رومی، دانه‌ی کرفس، دانه‌ی رازیانه، دانه‌ی گشنیز و زیره سبز استفاده کرد. طعم‌ها یکسان نخواهند بود ولی هرکدام طعم منحصربه‌فرد و متمایزی دارند، در حالی که کاملا متفاوت نیستند. دانه‎های بادیان رومی و رازیانه همان رایحه‌ی شیرین‌بیان مثل زیره را دارند.

نگهداری زیره

بهترین روش برای نگه‌داری زیره، چه به صورت آسیاب‌نشده و چه پودرشده، نگهداری آن در ظروف ضدهوا، در جای خشک و خنک است. اگر می‌خواهید ماندگاری آن را بیشتر کنید، می‌توانید زیره‌ی آسیاب‌نشده را در یخچال نگهداری کنید. اما معمولا تا زمانی که ادویه‌های خود را دور از نور خورشید و اجاق گاز و در ظروف شیشه‌ایِ ضد آب نگه دارید، تمام تلاش خود را برای تازه نگه داشتن آن‌ها انجام می‌دهید. زیره‌ی آسیاب‌نشده طولانی‌تر از نوع آسیاب‌شده می‌ماند، بنابراین اگر می‌خواهید از نوع آسیاب‌شده‌ی آن استفاده کنید بهتر است دانه‌ها را خرد یا له کنید.

فواید زیره

برخی مطالعات نشان می‌دهند که ممکن است زیره یک آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب باشد که به هضم غذا کمک می‌کند و باعث کاهش وزن می‌شود. زیره به‌طور سنتی به عنوان خوشبوکننده‌ی بوی دهان هم استفاده می‌شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 4 و 7 برابر است با؟