بلغور گندم چیست؟ کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

بلغور یا همان بلغور گندم به‌عنوان جزء اصلی تابولی (تابوله) شناخته می‌شود؛ تابولی یک سالاد غله لیمویی خاورمیانه‌ای است که با بلغور، گوجه‌فرنگی، پیاز و گیاهان معطر تهیه شده و پیشینه حداقل 4000 ساله دارد. تولید بلغور به‌عنوان احتمالاً اولین غذای آماده جهان در منطقه مدیترانه آغاز شد ولی در همه‌جا گسترش یافت. بلغور گندم آسان‌پزترین و چندکاربردی‌ترین غله است.

بلغور گندم چیست؟

بلغور از دانه سبوس‌دار و شکسته گندم تهیه می‌شود که پیش از بسته‌بندی جوشانده و خشک می‌شود. درنتیجه بلغور سریع‌تر از انواع دیگر گندم سبوس‌دار مثل گندم خام و فریکه (دانه شکسته اما نپخته‌ی گندم سبز نوبر) می‌پزد. معمولاً قیمت بلغور از این سه نوع کمتر است.

چگونه بلغور گندم را بپزیم؟

ازآنجاکه بلغور گندم پیش‌تر نیم‌پز شده است آماده‌سازی آن در خانه آسان و سریع است. بیشتر انواع بلغور گندم در کمتر از 15 دقیقه کامل می‌پزند اما زمان پخت انواع مختلف متفاوت است؛ به همین دلیل بهترین کار آن است که همیشه دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را چک و مطالعه کنیم. به‌طورکلی دو پیمانه آب و یک پیمانه بلغور خشک را در یک قابلمه بریزید، صبر کنید تا به جوش بیاید، شعله را کم کرده و هم بزنید، درب قابلمه را بگذارید تا زمانی که بلغور تقریباً نرم شود – حدوداً 12 دقیقه! آب اضافی را خالی کنید و دانه‌ها را پیش از سرو با چنگال نرم کنید.

اگرچه بلغور گندم معمولاً در سالاد تابولی یافت می‌شود اما می‌توانید از آن مثل برنج یا هر دانه سبوس‌دار دیگر مثل جو یا کانولا استفاده کنید. شما می‌توانید بلغور گندم سبوس‌دار پخته‌شده را در سبزیجات یا خورشت کاری سبزیجات موردعلاقه‌تان بجای برنج امتحان کرده و بکار ببرید. بلغور گندم همچنین یک جزء چسبنده خوب برای کوفته‌ها و توپک‌های گوشتی یا سبزیجات مثل کیبه (غذای خاورمیانه‌ای) است.

دستورپخت بلغور گندم

بلغور گندم که سریع‌تر از سایر غلات سبوس‌دار می‌پزد در تهیه سالاد به کار می‌رود، جزء اصلی جایگزین در پلو می‌شود و به کراکت، کوفته و توپک‌ها خاصیت چسبندگی می‌دهد.

نگهداری بلغور گندم

بلغور گندم را مانند هر غله سبوس‌دار دیگر در یک ظرف بدون منفذ و دور از رطوبت، نور و گرما نگه دارید. بلغور گندم باید در انباری تا 24 ماه خوب و سالم باقی بماند؛ نگهداری در فریزر عمر نگهداری را دو برابر می‌کند.

بلغور باقیمانده یا غذاهای مانده‌ای که بلغور گندم دارند را می‌توان درون یک ظرف بدون منفذ و در یخچال تا 3 روز نگه داشت. همچنین می‌توانید مقداری بلغور را بپزید، سپس آن را مطابق مقادیر دستورالعمل و به‌عنوان غذای حاضری شب‌های هفته خود فریز و نگهداری کنید.

مواد مغذی و فواید بلغور گندم

یک پیمانه بلغور گندم پخته‌شده 151 کالری، 0.4 گرم چربی همراه با اسیدهای چرب سالم امگا 3 و امگا 6، 8.2 گرم فیبر غذایی (29 درصد از مقدار روزانه پیشنهادی) و 5.6 گرم پروتئین دارد. بلغور گندم یک خوراکی طبیعی بدون کلسترول است و مقدار قابل‌توجهی منگنز دارد؛ منگنز از مواد معدنی کمیاب و اساسی است که نقش مهمی در متابولیسم، تولیدمثل و پاسخ‌های ایمنی ایفا می‌کند.

بلغور گندم به‌عنوان یک غله سبوس‌دار به‌طور طبیعی غنی از فیبر، کم‌چربی و یک جزء غذایی کم‌کالری برای افراد گیاهخوار است. اما ازآنجاکه این بلغور از دانه گندم تهیه می‌شود برای افرادی که رژیم غذایی بدون گلوتن دارند مناسب نیست.

بلغور گندم در مقابل گندم نیم‌کوفته

اساساً بلغور گندم و گندم نیم‌کوفته یک محصول هستند ولی یک تفاوت مهم دارند: بلغور طی فرآیند تهیه و فرآوری جوشانده می‌شود. این مرحله باعث زودپز بودن بلغور و عمر نگهداری طولانی‌تر آن می‌شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

3,7 از 5 ستاره (18 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 7 و 2 را با هم جمع نمایید.