کلم غنچه‌ای چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

کلم غنچه‌ای (کلم بروکسل)

کلم غنچه‌ای نوعی سبزی چلیپایی از نوع کلم و گل کلم است که محبوبیت زیادی بین آشپز‌ها و رستوران‌های سراسر دنیا کسب کرده است. کلم غنچه‌ای را می‌توان به صورت پخته، خردشده، ترشی یا سرخ‌شده به عنوان یک غذای جانبی سالم و خوشمزه مصرف کرد.

کلم غنچه‌ای از خانواده براسیکا است. اصالت بلژیکی آن است. در یک دوره زمانی، کلم غنچه‌ای بسیار محبوب شد، و در سال 1820، پادشاه لئوپولد اول این محصول را به عنوان سبزی رسمی کشور معرفی کرد.

رومی‌ها کلم غنچه‌ای را «بولاتا گمیفرا» به معنی «سازندگان الماس» نامیدند و معتقد بودند که سبزیجاتی (که از اروپای غربی وارد می‌شوند) باعث باهوش‌تر شدن فرد می‌شوند.

از چه روش‌هایی می‌توان برای مصرف کلم غنچه‌ای استفاده کرد؟

روش‌های زیادی برای پختن کلم غنچه‌ای وجود دارد، اما از جوشاندن آن خودداری کنید زیرا باعث ایجاد طعم و بافت نامطبوعی می‌شود. برای پخت، کلم‌ها را از قسمت پایین برش دهید و برگ‌های پژمرده اطراف سر را جدا کنید.

برای گرفتن نتیجه بهتر، کلم‌های کامل یا نصف شده را با کمی نمک، فلفل و روغن زیتون بر روی شعله‌ی زیاد تفت دهید تا به رنگ طلایی و قهوه‌ای دربیایند و طعم تردی به خود بگیرند. روش دیگر استفاده از کلم غنچه‌ای خام، خرد کردن و اضافه کردن آن به صورت سالاد است. به دلیل بافت محکم و عطر و طعم قوی، می‌توان از سس‌های قوی و پرملات استفاده کرد. برای تهیه یک وعده غذای خوشمزه، می‌توانید پنیر، مغزها و میوه‌های خشک را به آن اضافه کنید. همچنین، می‌توان از کلم غنچه‌ای به جای گل کلم در سالاد کلم استفاده کرد.

کلم غنچه‌ای چه طعمی دارد؟

طعم کلم غنچه‌ای شبیه کلم است، اما نسبت به کلم، طعم قوی‌تر و تندتری دارد. به دلیل وجود گلوکوزینولات‌ها، که یک ترکیب حاوی گوگرد است و در بیشتر سبزیجات چلیپایی وجود دارد، اگر کلم غنچه‌ای به مدت طولانی پخته شود، کمی تلخ می‌شود. بخاطر تنوع طعمی که ایجاد می‌شود، کلم غنچه‌ای را هم به صورت خام و هم بصورت پخته استفاده کنید.

طرز نگهداری کلم غنچه‌ای

اگر کلم غنچه‌ای را در یخچال یا در یک مکان خنک و تاریک داخل کیسه یا سطل نگهداری کنید، یک هفته تا ده روز یا بیشتر دوام می‌آورد. همچنین، کلم غنچه‌ای به خوبی فریز می‌شود و به مدت شش ماه، می‌توان از آن بصورت منجمد نگهداری کرد.

ارزش غذایی و فواید کلم غنچه‌ای

کلم غنچه‌ای کم کالری و سرشار از ویتامین‌های A و C، آهن و فیبر و همچنین یک سری آنتی اکسیدان‌ها است. استفاده از آن به اندازه‌ی یک فنجان کمتر از 40 کالری دارد.

انواع مختلف کلم غنچه‌ای

تمام انواع کلم‌های غنچه‌ای از یک گیاه به نام برسیکا اولراسی گمیفرا تهیه می‌شوند. بیش از 100 نوع مختلف از این محصول وجود دارد که معروفترین آنها نیمه قد، بدفورد و نویزت است. هر یک از انواع این کلم دارای اندازه، طعم و بافت مشابه هستند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 3 و 4 برابر است با؟