چرا باید گوشت با استخوان مصرف کنیم؟

توسط پویان‌مهر

از وجود ریزمغذی‌ها در این نوع گوشت گرفته تا حفظ سلامت روده، در اینجا پنج دلیل را ذکر خواهیم کرد که ثابت می‌کنند مصرف این نوع گوشت برای سلامتی بدن ما مفید است.

در دهه‌های هشتاد و نود یا اوایل سال دوهزار میلادی تبلیغات پخت گوشت با استخوان، بدون ذکر اینکه آیا این نوع گوشت باید همراه بافت‌همبند روی گوشت باشد یا خیر، بسیار رایج بود. در چند دهه‌ی گذشته، مصرف گوشت همراه با استخوان ناسالم معرفی شده است، زیرا همواره تبلیغات به این سمت بوده است که برای بهینه‌سازی سطح سلامت خود باید مصرف گوشت‌ بدون چربی را انتخاب کنیم. و بدین‌ترتیب مردم به مصرف سینه‌ی مرغ بدون استخوان و بدون پوست، فیله‌ی گوشت و استیک‌های بدون استخوان روی آورده‌اند. با رسیدن به سال 2019، زمانی‌که عصاره‌ی استخوان خیلی مورد بی‌مهری همگان قرار گرفته بود، دیگر چربی اشباع‌شده جز ناسالمی از رژیم‌غذایی نبود، فواید سلامتی کلسترول شناخته شده بودند، ولی بااین‌حال بسیاری از مردم هنوز در پخت و مصرف گوشت همراه با استخوان مردد بودند. اگرچه شاید پخت‌ گوشت همراه استخوان اندکی پیچیده به نظر برسد، اما واقعاً اینطور نیست و فواید آن بیشتر از مضررات آن است. بنابراین در اینجا پنج دلیل ساده را ذکر خواهیم کرد که چرا باید گوشت را همراه استخوان پخت.

5 دلیل برای پخت گوشت همراه با استخوان:

آیا مصرف استخوان بلامانع است؟ آیا مصرف استخوان برای سلامتی مفید است؟ موادمغذی موجود در استخوان چیست؟ پنج دلیل مهم را برای پخت و مصرف گوشت همراه با استخوان در اینجا ذکر خواهیم کرد.

 

1. اگر گوشت با استخوان پخته و مصرف شود، ریزمغذی‌های بیشتری را برای بدن ما فراهم خواهد کرد.

استخوان‌ها نیز مانند گوشت از بافت‌های زنده‌ تشکیل شده‌اند و بنابراین سرشار از ریزمغذی‌های حیاتی برای بدن ما هستند. استخوان جز منابع غنی موادمعدنی از جمله کلسیم و فسفر، سدیم، منیزیم و همچنین سایر مواد مغذی مهم است. درواقع، همین موادمعدنی کمیاب تشکیل‌دهنده‌ی عصاره‌ی استخوان با ویژگی‌های تغذیه‌ای فراوانش می‌باشند، بااین‌حال، همین موادمغذی در برش‌های استخوان دردسترس هستند. مغز استخوان ماده‌ای چرب و بسیار مغذی است و یکی از ابرغذاهای اصلی محسوب می‌شود. مغز استخوان حاوی ویتامین آ است. مصرف این ویتامین برای داشتن چشمانی سالم، سیستم‌ایمنی قوی و سلامت سلول‌ها لازم و ضروری می‌باشد، و از آنجایی‌که ویتامین آ در خود گوشت وجود ندارد، پختن گوشت با استخوان منجر به آزادشدن این موادمغذی به درون گوشت در طی فرآیند پخت‌وپز می‌شود و به افزایش موادمغذی موجود در گوشت کمک می‌کند.

2. پخت گوشت همراه با استخوان به سلامت روده کمک می‌کند.

علاوه‌بر وجود موادمعدنی کمیاب در استخوان‌ها، یکی از مهم‎‌ترین خواص استخوان، غلظت بالای کلاژن، ژلاتین و اسیدآمینه‌ی گلیسین است. این موادمغذی برای سلامت روده مهم هستند، زیرا کلاژن به حفظ یکپارچگی پوشش روده کمک می‌کند و ژلاتین نیز لایه‌ی مخاطی روده را حفظ می‌کند. وظیفه‌ی این لایه‌ی مخاطی این است که همانند سدی میکروب‌ها را از روده دور نگه می‌دارد. این موادمغذی درحالی‌که به سلامت روده‌ی ما کمک می‌کنند، در سلامت نگاه‌داشتن سیستم‌ایمنی ما نیز نقش دارند و همچنین به کاهش التهاب کلی در بدن کمک می‌کنند. پخت آهسته‌ی گوشت حاوی استخوان در عصاره‌ها، سوپ‌ها و خورش‌ها می‌تواند این اطمینان خاطر را به ما بدهد که با مصرف این غذاها، ما به این موادمغذی ضروری دسترسی پیدا خواهیم کرد. اگرچه مواد مذکور به شکل مکمل( مثلاً پودرهای حاوی کلاژن) محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند، مصرف این موادمغذی، به شکل غذا و به طورکامل، همواره باعث خواهند شد ما بیشترین نفع را از این موادمغذی کسب کنیم.

3. مصرف گوشت با استخوان به پایایی محیط‌زیست کمک می‌کند.

در بحث مصرف گوشت، با استدلالی اخلاقی و مهم می‌توان بیان نمود که مصرف تمام قسمت‌های بدن دام کار درست‌تری است. بسیاری از قطعات گوشتی که امروزه در خواربارفروشی‌ها فروخته می‌شوند به دلایل مختلفی بدون استخوان هستند. 1) استخوان‌ها موجب سنگین‌شدن بار گوشت می‌شوند، در نتیجه حمل‌ونقل آنها هزینه‌ی بیشتری در پی خواهد داشت، 2) زحمت موردنیاز برای بریدن، پختن و تراشیدن گوشت از استخوان و 3) تاکید براطلاعات غلطی که می‌گویند برش‌های بدون چربی گوشت برای سلامتی مفید هستند. متأسفانه، با انجام این کار، ما برخی از با ارزش‌ترین بخش‌های یک دام را دور می‌ریزیم، و اگرچه ممکن است خرید گوشت بدون استخوان راحت باشد، استفاده از گوشت با استخوان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنیم که با مصرف گوشت، ضایعات کمتری تولید کرده‌ایم. بدون ذکر فواید تغذیه‌ای بی‌شماری که ممکن است مصرف برش‌های کامل گوشت دام، حاوی استخوان و اندام‌ها، داشته باشند، شاید نیاز به کمی تحقیق داشته باشید تا متوجه شوید با این نوع گوشت چه غذاهایی می‌توانید طبخ کنید.

4. گوشت با استخوان طعم بیشتری به غذا می‌دهد:

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: هرچقدر گوشت به استخوان نزدیکتر باشد، خوشمزه‌تر است! استخوان‌ها نه‌تنها ارزش‌غذایی افزوده‌ای به غذا می‌بخشند، بلکه در فرآیند پخت‌وپز نیز طعم و مزه‌ی زیادی به غذا می‌دهند. استخوان‌ها با چربی‌ها احاطه شده‌اند، بنابراین وقتی مغز استخوان گرم شود، مواد موجود در آن به گوشت نفوذ خواهند کرد و طعم مطبوعی به گوشت خواهند داد که که در برش‌های گوشت پخته‌شده بدون استخوان وجود ندارند. اگرچه ممکن است پخت برش‌های گوشت همراه با استخوان کمی بیشتر از انواع بدون استخوان آنها طول بکشد، اما این روش پخت گوشت ارزش صبرکردن را دارد، چرا که برش‌های گوشت آبدار و با طعمی بهتر به دست خواهند آمد.

5. خرید گوشت با استخوان باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد:

مزیت نهایی و مهم گوشت با استخوان این است که این نوع از گوشت در مقایسه با برش‌های بدون استخوان، اغلب ارزان‌تر است، بنابراین با انتخاب برش‌های گوشت با استخوان می‌توانید با به حداقل‌رساندن هزینه‌ها، تغذیه‌ی بهتری داشته باشید. از آنجایی‌که برای بسیاری از مردم استخوان‌ در گوشت به نوعی یک مزاحم تلقی می‌شود، آنها حاضرند برای برش‌های بدون استخوان هزینه بیشتری بپردازند. همین امر باعث می‌شود تا قیمت این نوع از گوشت افزایش یابد، اما از طرف دیگر، باعث کاهش قیمت برش‌های گوشت همراه با استخوان می‌شود. بنابراین، انتخاب ران‌ وسینه‌‌ی مرغ، استیک و گوشت با استخوان می‌تواند به لحاظ هزینه به شما کمک زیادی کند.

سخن پایانی:

مصرف و پخت گوشت با استخوان سنتی حکیمانه است که قرن‌ها مورد ستایش قرار گرفته است. اگر به کتب مرجع آشپزی رجوع کنید خواهید دید که دستورات تهیه‌ی فراوانی با استفاده از استخوان، مغز استخوان و گوشت همراه با استخوان موجود است.

اگرچه پخت این نوع از گوشت در سال‌های اخیر به‌دست فراموشی سپرده شده است، اما آشپزی با گوشت استخوان‌داربسیار ساده‌تر از آن چیزی است که بیشتر مردم فکر می‌کنند و راه‌های مختلفی برای گنجاندن این روش در آشپزی شما وجود دارد. ساده‌ترین راه برای شروع این است که در دستور تهیه‌های معمول به جای برش‌های بی‌استخوان از برش‌های استخوان‌دار استفاده کنید و سپس شروع به آزمایش تکنیک‌های مختلف آشپزی، مانند کباب‌کردن، آب‌پزکردن، پختن با استفاده از این نوع گوشت کنید، یا از آنها در سوپ و خورش‌های مختلف استفاده کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 6 و 7 برابر است با؟