چرا ظروف تفلون را با مایع شوینده بشوییم؟

توسط پویان‌مهر

همیشه از مایع شوینده برای ظروف تفلون استفاده کنید

همیشه از مایع شوینده برای ظروف تفلون استفاده کنید و سایر نکات ضروری برای استفاده، تمیز کردن و مراقبت از قابلمه‌ها و تابه‌هایتان. در اینجا کارشناسان پویان‌مهر بهترین نکات را برای استفاده، تمیز کردن و مراقبت از وسایل آشپزخانه به شما ارائه می‌دهند.

«از مایع ظرفشویی برای قابلمه‌ها و تابه‌های تفلون خود استفاده نکنید»

این یک باور عمومی غلط است. شما همیشه باید ظروف آشپزخانه‌ای که پوشش نچسب دارند را با آب گرم و مایع ظرفشویی معمولی شستشو داده و حتماً آن‌ها را با دست بشویید.

در حقیقت بسیار مهم است که از مایع ظرفشویی استفاده کنید تا تمام ذرات باقیمانده‌ی مواد غذایی از سطح ظرف نچسب پاک شده و قابلمه یا ماهیتابه‌تان کاملاً تمیز شود. اگر تمام ذرات باقی‌مانده غذا از جمله قطرات روغن و سایر چربی‌ها را از بین نبرید متوجه خواهید شد که اثر نچسب بودن ظرف به مرور زمان از بین می‌رود.

حالا که درباره‌ی این باور غلط توضیح داده شد می‌توانیم سراغ این مطلب برویم که برای افزایش ماندگاری قابلمه‌ها و تابه‌های خود چه مواردی را باید رعایت کنید:

  1. چاقوتیزکن سه مرحله‌ای اسکن پن را روی یک سطح صاف مانند میز آشپزخانه قرار دهید.
  2. دستگیره چاقوتیزکن را با دستتان محکم نگه دارید به طوری که تکان نخورد.
  3. چاقو را طوری نگه دارید که بتوانید انگشت اشاره خود را پشت چاقو قرار دهید. تیغه چاقو به صورت افقی در شیار دلخواه خود (1-3) قرار دهید. تیغه چاقو را به‌آرامی برای ۱۵ الی ۲۰ بار به جلو و عقب حرکت دهید حواستان باشد که آن را بیش از حد فشار ندهید!
  4. ظروف خود را به طور کامل تمیز کنید. هرچه از تابه‌های خود بهتر مراقبت کنید بیشتر عمر می‌کنند. برای اینکه تابه‌های شما ماندگاری بهتری داشته باشند باید همان‌طور که قبلاً ذکر شد مراقب باشید که در معرض تغییرات سریع دمایی قرار نگیرند. این امر هنگام تمیز کردن ظروف نیز صدق می‌کند. تابه‌هایتان را در حالی که هنوز گرم هستند (گرم نه داغ) تمیز کنید. ما توصیه می‌کنیم که ظرف‌هایتان را با آب گرم و مایع ظرفشویی معمولی بشویید و به جای اینکه آن‌ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهید آن‌ها را با دست شستشو دهید. با این کار طول عمر آن‌ها افزایش می‌یابد.

ما توصیه می‌کنیم که برای تمیز کردن قابلمه‌ها و تابه‌هایتان از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

با اینکه می‌دانیم برای شما بسیار راحت‌تر است در همان حال که ظرف‌هایتان در حال شسته شدن در ماشین ظرفشویی هستند روی مبل لم بدهید یا به بقیه کارهایتان برسید مثلاً بچه‌هایتان را بخوابانید یا ناهار درست کنید. اما اگر می‌خواهید از ظروف نچسب خود حداکثر بهره را ببرید آن‌ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. زیرا نمک‌ها و مواد شیمیایی موجود در مایع شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی پوشش‌های ظروف نچسب را تحلیل می‌برند. هرچه بیشتر آن‌ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهید پوشش آن‌ها بیشتر از بین می‌رود.

تمیز کردن قابلمه‌ها و تابه‌های سوخته

اگر غذایتان سوخته و به کف قابلمه یا ماهیتابه‌تان چسبیده باشد (احتمالاً به دلیل استفاده از شعله بالای اجاق) می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

4/3 ظرف را پر از آب کنید، آن را روی حرارت متوسط قرار دهید و صبر کنید تا آب ​​به جوش بیاید، سپس مایع شوینده را به آن اضافه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه جوش بخورد. سپس قابلمه یا ماهیتابه‌تان را مطابق معمول تمیز کنید. در صورت لزوم این مراحل را دوباره تکرار کنید.

مراقب گرما و سرمای شدید باشید

تغییرات سریع درجه حرارت یکی از بدترین دشمنان وسایل آشپزخانه شما هستند و می‌توانند به هر قابلمه یا تابه‌ای، چه نچسب باشد یا نباشد، آسیب برسانند. خصوصاً تجهیزات آشپزخانه‌ای که از جنس استیل هستند به این تغییرات بسیار حساسند. فلز آن‌ها می‌تواند در اثر این تغییرات پیچ‌وتاب پیدا کرده و ناهموار شود. صدای تق‌تقِ جاظرفشویی استیلتان را هنگامی‌که آب جوش روی آن می‌ریزید به خاطر بیاورید؛ همان اصل در اینجا نیز صدق می‌کند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 4 و 3 برابر است با؟