پنج ویژگی برای آشپز ماهر

توسط پویان‌مهر

پنج ویژگی برای آشپز ماهر بودن

آیا آرزو دارید روزی یک سرآشپز ماهر شوید؟ صفات زیادی هستند که سرآشپزها را منحصر بفرد می‌‏کنند اما برخی از بهترین سرآشپزها ویژگی‏‌های مشترکی دارند. آیا شما آنچه را رستوران‌‏ها به دنبال آن هستند در خود دارید؟ در ادامه، پنج ویژگی برتر سرآشپزهای ماهر را ببینید:

خلاقیت

آشپزی ترکیبی از علم و هنر است. فنون و مهارت‏‌هایی وجود دارند که باید آن‏ها را بیاموزید اما با همین مهارت‏‌هاست که می‏‌توانید غذاهایی لذیذ و تاثیرگذار سرو کنید. حضور در آشپزخانه به معنای ایجاد ایده‏های جدید و ریسک‌‏پذیری است. سرآشپزها باید همیشه چیزهای جدید را امتحان کنند. خلاقیت، طعم و جلوه غذا را برجسته می‏‌کند و این برای تجربه‏‌ی کلیِ غذا خوردن، اهمیت فوق‏‌العاده‏‌ای دارد. این خلاقیت باید پر از احساسات و جاودانه باشد زیرا شما به عنوان یک سرآشپز، با چالش‌‏های هرروزه در زندگی خود روبرو هستید.

توانایی کار گروهی

شما هرگز تنها شخص حاضر در آشپزخانه نخواهید بود. از اولین روز کاری خود تا آخرین روز، با افراد بسیار زیادی در آشپزخانه کار خواهید کرد. دستیاران آشپزخانه، سرآشپز، نانوا، شما هرگز تنها نخواهید بود. توانایی کار گروهی شما تعیین می‏‌کند که آیا در دنیای آشپزخانه و آشپزی موفق می‏‌شوید یا خیر. برای اینکه بتوانید عضو بزرگی از کارکنان آشپزخانه باشید، باید بازیکن تیمی باشید؛ بنابراین، رمز موفقیت شما در آینده این است که بدانید چگونه در یک گروه رشد کنید و عملکرد خوبی داشته باشید.

عملکرد چندوظیفه‏‌ای

شما همیشه کارهایی را در لیست وظایف خود خواهید داشت. اینکه بتوانید چندین کار را همزمان مدیریت کنید، نقش حیاتی در مسیرِ موفقیت شما به عنوان یک سرآشپز دارد. ناگهان از شما می‏‌خواهند در حالی که دارید بر روی وظایفی که چند دقیقه پیش به شما محول شده کار می‏‌کنید، سبزیجات را نیز آماده کرده، جوجه‏‌ها را سرخ کنید و مواد لازم را از یخچال بردارید. همیشه در آشپزخانه بدو بدو دارید و اینکه بتوانید در حین انجام وظایف متعدد خونسردی خود را حفظ کنید، ویژگی‏ای است که در تمامی سرآشپزهای ماهر در سراسر جهان یافت می‏‌شود. باید در مدیریت همزمانِ صدها کار کوچک و در عین حال، انجام بزرگ‏‌ترین کار (یعنی راضی نگه داشتن مشتریان)، مهارت داشته باشید.

توجه به جزئیات

سرآشپزهای ماهر به جزئیات توجه زیادی دارند. آشپزی، فرایند پیچیده‏ی اندازه‏‌گیری تمامی مواد لازم و مخلوط کردن آن‏ها با هم برای تولید یک شاهکار است. چاشنیِ فراموش‏‌شده، استیکی که یک دقیقه اضافه‏‌تر پخته شود یا یک تار مو در سالاد می‏‌تواند به‏کلی یک غذای عالی را خراب کند. جزئیات زیادی هستند که سرآشپز باید به آن‏ها توجه کند و از آن‏ها آگاهی داشته باشد. اینکه بتوانید محصول نهایی را ببینید و در عین حال تشخیص دهید چه چیزی کم دارد تا کامل شود، امری حیاتی برای یک سرآشپزِ موفق است.

توانایی برخورد با انتقادات

حتی برای آشپزهای حرفه‌ای هم هنوز چیزهایی برای یادگیری وجود دارد؛ همه سرآشپزهای ماهر همین‏‌طورند. همه افراد هر آنچه را شما می‏‌پزید دوست ندارند و یک سرآشپزِ خوب می‏‌داند که نباید انتقادات ناچیز را به خودش بگیرد. انتقادها را فرصتی برای یادگیری و بهبود مهارت خود بدانید. با پذیرش انتقادها، در صدر بازی باقی بمانید و از آن‏ها برای بهتر ساختن خود و هنرتان استفاده کنید. اگر لازم است صاحبان رستوران و مشتریان را خوشحال کنید، پس برای تغییر و تطبیق سبک خود آماده باشید.

داشتن این ویژگی‏‌های کلیدی، برای موفقیت شما به عنوان یک سرآشپز مهم است. روی رسیدن به نتیجه دلخواه‏‌تان تمرکز کنید و همواره تلاش داشته باشید و مطمئن شوید که این پنج ویژگی برتر سرآشپزهای ماهر را دارید. سخت تلاش کنید، موفق خواهید شد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 8 و 1 برابر است با؟